Cena niejedno ma imię

Najlepsza cena

Ustalając poziom ceny swojego produktu jesteśmy w pewnym stopniu zależni od konkurencji. Jednak nie warto zbytnio obniżać wartości produktu. Może to wywołać wśród potencjalnych kupujących wrażenie, że produkt może być gorszej jakości.

Jakość = cena

Utarło się wśród konsumentów, że jakość ma swoją cenę. Mają świadomość tego, że produkty z tzw. wyższej półki są wytworzone z surowców lepszej jakości, a co za tym idzie, droższych. Dlatego ludzie często wolą zapłacić więcej, pod warunkiem, że dokładnie wiedzą za co płacą. Warto to wykorzystać.

Jakość  ≠ cena

Jest czasem taka sytuacja bardzo frustrująca dla klienta, kiedy zakupiony, drogi produkt okazuje się marnej jakości. Zdarza się to szczególnie wtedy gdy koszty własne firmy są przerzucane na cenę produktu. Dlatego istotne jest informowanie klienta za co dokładnie płaci kupując droższy produkt.

Za niska cena

Jeśli możemy sobie pozwolić na obniżenie ceny naszego produktu/usługi powinniśmy pamiętać o jakości. Nie warto zbytnio obniżać kosztu nabycia swojego towaru, bo po pierwsze mniej zarobimy, po drugie wzbudzimy obawę u części potencjalnych klientów, co do jakości naszego produktu.

Cena za wysoka

Wynik okazał się dla nas niekorzystny i mamy wysoką cenę. Co w takim razie zrobić? Sprzedawać poniżej kosztów produkcji? Nie warto! Mamy dwa rozwiązania w takiej sytuacji. Przekonać klienta, że nasz produkt jest wart tej ceny, albo poszukać sposobu na obniżenie kosztów produkcji.

Jak widać z powyższego zagadnienie ceny to równia pochyła. Źle wyważona oferta nie zapewni nam miejsca na rynku zbytu ani zysku. Dlatego tak ważne jest informowanie klienta o naszym produkcie. Parafrazując powiedzenie, że „jakość sama się obroni” nie działa przy nowicjuszach. Jak widać produkt musimy „sprzedać” dwa razy.

Źródła:

  • https://freshmail.pl
  • http://www.prowadzefirme.pl/
  • http://www.blogofirmie.pl/